­

SVARĪGA INFORMĀCIJA PAR KOMBINĒTAJIEM HORMONĀLĀS KONTRACEPCIJAS LĪDZEKĻIEM UN ASINS RECEKĻU RAŠANĀS RISKU

 

Svarīga informācija pacientam par zāļu riska mazināšanu

 

Pacienta brīdinājuma kartīte

SVARĪGA INFORMĀCIJA PAR KOMBINĒTAJIEM HORMONĀLĀS KONTRACEPCIJAS LĪDZEKĻIEM UN ASINS RECEKĻU RAŠANĀS RISKU

 

Visi kombinētie hormonālie kontracepcijas līdzekļi palielina asins recekļu veidošanās risku. Asins recekļu veidošanās risks, kas saistīts ar kombinētās hormonālās kontracepcijas līdzekļu lietošanu, ir zems, taču trombi var būt nopietni un ļoti retos gadījumos var būt pat letāli.

Ir ļoti svarīgi apzināties, kad Jums varētu būt lielāks asins recekļu risks, kādām pazīmēm un simptomiem Jums jāpievērš uzmanība un kādi pasākumi jāveic.

Asins recekļu veidošanās risks ir visaugstākais:

• pirmajā lietošanas gadā, kad pirmo reizi mūžā sākat lietot jebkuru kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekli (vai ja atsākat lietot pēc 4 nedēļu vai ilgāka pārtraukuma);

• ja Jums ir liels liekais svars;

• ja esat vecāka par 35 gadiem;

• ja Jums ir kāds ģimenes loceklis, kuram ir bijis asins receklis salīdzinoši jaunā vecumā (piemēram, vecumā līdz 50 gadiem);

• ja esat dzemdējusi dažu iepriekšējo nedēļu laikā.

Ja smēķējat un esat vecāka par 35 gadiem, Jums jāpārtrauc smēķēšana vai jālieto cita kontracepcijas metode kombinētās hormonālās kontracepcijas vietā.

Nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību, ja novērojat kādu no šiem simptomiem:

  • Stipras sāpes vai pietūkums kādā no Jūsu kājām, ko var pavadīt jutīgums, siltums vai izmaiņas ādas krāsā, piemēram, āda kļūst bāla, sarkana vai zila. Jums var būt dziļo vēnu tromboze.
  • Pēkšņs neizskaidrojams elpas trūkums vai ātra elpošana; stipras sāpes krūtīs, kas var pastiprināties dziļi elpojot; pēkšņs klepus bez acīmredzama iemesla (iespējama asiņu atklepošana). Jums var būt nopietna dziļo vēnu trombozes komplikācija, ko sauc par plaušu emboliju. Tas notiek, ja asins receklis pārvietojas no kājas uz plaušām.
  • Sāpes krūtīs, bieži akūtas, bet dažreiz tikai diskomforts, spiediens, smaguma sajūta, diskomforta sajūta ķermeņa augšdaļā, kas izstaro uz muguru, žokli, kaklu, roku kopā ar sāta sajūtu, kas saistīta ar gremošanas traucējumiem vai aizrīšanās, svīšana, slikta dūša, vemšana vai reibonis. Jums var būt sirdslēkme.
  • Sejas, roku vai kāju vājums vai nejutīgums, īpaši vienā ķermeņa pusē; grūtības runāt vai saprast; pēkšņs apjukums; pēkšņs redzes zudums vai neskaidra redze; stipras galvassāpes/migrēna, kas ir nopietnākas nekā parasti. Jums var būt insults.

Pievērsiet uzmanību asins recekļu simptomiem, īpaši, ja Jums ir:

• tikko veikta operācija;

• ilgstoši neesat staigājusi (piem., traumas vai slimības dēļ vai ja Jūsu kāja ir bijusi ieģipsēta);

• bijis garš brauciens (vairāk nekā aptuveni 4 stundas).

Atcerieties pastāstīt savam ārstam, medmāsai vai ķirurgam, ka lietojat kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekli, ja:

• Jums ir paredzēta vai ir bijusi operācija;

• kad veselības aprūpes speciālists jautā, vai lietojat kādas zāles.

 

Papildinformāciju var atrast produkta lietošanas instrukcijā vai apmeklējot ZVA tīmekļa vietni Clormetin – Latvijas Zāļu reģistrs (zva.gov.lv).

Ziņošana par blakusparādībām

Ja jums ir aizdomas, ka Jums ir kāda blakusparādība, kas saistīta ar kombinētās hormonālās kontracepcijas līdzekļu lietošanu, sazinieties ar veselības aprūpes speciālistu. Jūs varat arī ziņot par blakusparādībām, kā norādīts lietošanas instrukcijā.

 

Jūs varat ziņot par blakusparādībām tieši Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) elektroniski interneta vietnē www.zva.gov.lv, klikšķinot uz izvēlnes “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm, biovigilanci” un izvēloties “Pacientiem”. Tālrunis informācijai: 67078400

 

Fails lejupielādei: SVARĪGA INFORMĀCIJA PAR KOMBINĒTAJIEM HORMONĀLĀS KONTRACEPCIJAS LĪDZEKĻIEM UN ASINS RECEKĻU RAŠANĀS RISKU

Kontrolsaraksts kombinēto hormonālo kontraceptīvo līdzekļlu parakstītājiem

 

Svarīga informācija veselības aprūpes speciālistiem par zāļu riska mazināšanu

 

KONTROLSARAKSTS KOMBINĒTO HORMONĀLO KONTRACEPTĪVO LĪDZEKĻU PARAKSTĪTĀJIEM

 

Apspriežot ar pacienti kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošanu, lūdzu, izmantojiet šo kontrolsarakstu kopā ar zāļu aprakstu.

 

• Ir svarīgi ņemt vērā, ka kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošana ir saistīta ar trombembolijas (piemēram, dziļo vēnu trombozes, plaušu embolijas, sirdslēkmes un insulta) risku.

• Trombembolijas risks, lietojot kombinētos hormonālos kontracepcijas līdzekļus, ir augstāks:

o   pirmajā lietošanas gadā;

o   atsākot lietošanu pēc 4 vai vairāk nedēļu ilga pārtraukuma.

• Tiek uzskatīts, ka kombinētajiem hormonālajiem kontracepcijas līdzekļiem, kas satur etinilestradiolu kombinācijā ar levonorgestrelu, norgestimātu vai noretisteronu, ir viszemākais venozās trombembolijas risks.

• Risks būs atkarīgs arī no sievietes individuālajiem riskiem. Tāpēc, pieņemot lēmumu lietot kombinētos hormonālos kontracepcijas līdzekļus, jāņem vērā kontrindikācijas un individuālie riska faktori, īpaši trombembolijas gadījumā – skatīt tālāk redzamos lodziņus un zāļu aprakstu.

• Lēmums lietot jebkuru kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekli, kas nav saistīts ar zemāko venozās trombembolijas risku, jāpieņem tikai pēc apspriešanās ar sievieti.

• Diskusijas laikā jāpārliecinās, ka sieviete saprot:

o   atsevišķu riska faktoru ietekmi uz trombozes risku;

o   kāds ir trombembolijas risks saistībā ar izvēlēto kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekli;

o   cik svarīgi ir pievērst uzmanību iespējamām trombozes pazīmēm un simptomiem.

 

 

Neparakstiet kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekli, ja atzīmējat kādu no šīs sadaļas rūtiņām. Sievietei ir:

o

Trombembolisks notikuma anamnēzē, piem. dziļo vēnu tromboze, plaušu embolija, sirdslēkme, insults, pārejoša išēmiska lēkme, stenokardija

o

Zināmi asinsreces traucējumi

o

Migrēna ar auru anamnēzē

o

Cukura diabēts ar asinsvadu komplikācijām

o

Ļoti augsts asinsspiediens (piemēram, sistoliskais ≥160 vai diastoliskais ≥100 mmHg)

o

Ļoti augsta lipīdu koncentrācija asinīs

o

Gaidāma liela operācija vai ilgstošs ​​imobilizācijas periods

 

 

 

Pārrunājiet ar sievieti kombinētās hormonālās kontracepcijas līdzekļa piemērotību, ja šajā sadaļā atzīmējat kādu no rūtiņām:

o

Sievietes ĶMI ir virs 30 kg/m²

o

Sieviete ir vecāka par 35 gadiem

o

Sieviete ir smēķētāja. Ja sieviete ir smēķētāja un arī vecāka par 35 gadiem, viņai stingri jāiesaka atmest smēķēšanu vai izmantot kādu citu metodi, nevis kombinēto hormonālo kontracepciju.

o

Sievietei ir paaugstināts asinsspiediens (piemēram, sistoliskais ≥140-159 vai diastoliskais ≥90-99 mmHg)

o

Sievietei ir tuvs radinieks, kuram jaunībā (piemēram, līdz 50 gadu vecumam) ir bijis trombembolisks notikums (skatīt iepriekšējā sarakstā minēto).

o

Sievietei vai kādam no viņas tuvākajiem radiniekiem ir augsta lipīdu koncentrācija asinīs

o

Sievietei ir migrēna

o

Sievietei ir sirds un asinsvadu slimības, piemēram, priekškambaru mirdzēšana, aritmija, koronārā sirds slimība, sirds vārstuļu slimība

o

Sievietei ir cukura diabēts

o

Sieviete ir dzemdējusi pēdējo nedēļu laikā

o

Sieviete gatavojas doties tālsatiksmes lidojumā (>4 stundas) vai viņa ceļo vairāk nekā 4 stundas dienā

o

Sievietei ir jebkādi citi veselības traucējumi, kas var palielināt trombozes risku (piemēram, vēzis, sistēmiskā sarkanā vilkēde, sirpjveida šūnu slimība, Krona slimība, čūlainais kolīts, hemolītiski urēmiskais sindroms)

o

Sieviete lieto citas zāles, kas var palielināt trombozes risku (piemēram, kortikosteroīdus, neiroleptiskos līdzekļus, antipsihotiskos līdzekļus, antidepresantus, ķīmijterapiju utt.)
Precīzāk jāizvērtē kombinētās hormonālās kontracepcijas līdzekļa piemērotība, ja sievietei ir vairāk nekā viens no riska faktoriem.Ņemiet vērā, ka individuālie riska faktori laika gaitā var mainīties. Ir svarīgi izmantot šo kontrolsarakstu katrā konsultācijā.

 

Pārliecinieties, vai paciente saprot, ka viņai jāpastāsta veselības aprūpes speciālistam, ka viņa lieto kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekli, ja:
  •         Nepieciešama operācija;
  •         Nepieciešams ilgstošs ​​imobilizācijas periods (piem., traumas vai slimības dēļ vai ja viņas kāja ir ģipsī).
  •         Viņa ceļo ilgu laika periodu (>4 stundas);
  •         Viņai rodas kāda no kontrindikācijām kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošanā vai attīstās kāds no asins recekļa riska faktoriem;
  •         Viņa ir dzemdējusi pēdējo nedēļu laikā.
Ø  Šādās situācijās pārrunājiet ar sievieti, vai kombinētās hormonālās kontracepcijas līdzekļa lietošana būtu jāpārtrauc un jāizmanto cita kontracepcijas metode, līdz risks normalizējas.
Pastāstiet arī pacientei, ka palielinās asins recekļu veidošanās risks, ja:
 
Ø  Šādās situācijās jābūt īpaši uzmanīgam attiecībā uz jebkādām trombembolijas pazīmēm un simptomiem.
Iesakiet pacientei pastāstīt ārstam, ja kāda no iepriekš minētajām situācijām mainās vai pasliktinās.Mudiniet pacienti konsultācijas laikā izlasīt pievienoto Pacienta kartīti, lai viņai būtu iespēja ar Jums pārrunāt tās saturu. Iesakiet viņai pirms lietošanas izlasīt arī lietošanas instrukciju. Abi satur informāciju par asins recekļu simptomiem, kuriem jāpievērš uzmanība.

 

Ziņošana par blakusparādībām

Jūs varat ziņot UAB Exeltis Baltics (rakstot uz e-pastu: pharmacovigilance_baltics@exeltis.comvai pa tālruni +370 697 62714)vai Zāļu valsts aģentūrai par jebkurām blakusparādībām, kuras, Jūsuprāt, izraisījusi kombinētās hormonālās kontracepcijas līdzekļa lietošana. Sazinoties ar UAB Exeltis Baltics, rakstot uz e-pastupharmacovigilance_baltics@exeltis.com vaiinfo_baltics@exeltis.eu, ir iespējams pieprasīt šī kontrolsaraksta saņemšanu drukātā veidā.

Atgādinām, ka saskaņā ar zāļu blakusparādību ziņošanas noteikumiem Latvijā ārstniecības personām un farmaceitiem jāziņo par novērotām iespējamām zāļu blaknēm Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) elektroniski ZVA tīmekļa vietnē www.zva.gov.lv, klikšķinot uz izvēlnes “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm, biovigilanci”, un izvēloties “Veselības aprūpes speciālistiem un iestādēm”. Papildinformācijas nepieciešamības gadījumā jāsazinās ar ZVA pa tālr.: 67078438\

Fails lejupielādei: KONTROLSARAKSTS KOMBINĒTO HORMONĀLO KONTRACEPTĪVO LĪDZEKĻU PARAKSTĪTĀJIEM

 

Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociācijas jaunā valde

Ievēlēta Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas jaunā valde, apstiprināti Statūtu grozījumi.
 
31. maijā, Bellevue Park Hotel Riga un tiešsaistē portālā "Evisit" norisinājās Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas kopsapulce "Statūtu grozījumi, Valdes, Ētikas un Revīzijas komisijas vēlēšanas".
 
Pateicamies visiem nozares speciālistiem, kuriem ir svarīga Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas darbība un nākotne un kuri spēja rast laiku, lai pagodinātu kopsapulci ar savu klātbūtni!
 
Liels un sirsnīgs paldies iepriekšējās valdes pārstāvjiem par ieguldīto laiku, darbu un atdevi, veicinot asociācijas un nozares attīstību!
 
Apsveicam jaunievēlēto asociācijas sastāvu!

Aktualitātes par 2025. gada EBCOG kongresu

Labdien, cienījamie kolēģi!

Jūsu informācijai atstājam saites par nākamā gada EBCOG kongresu, eksāmenu, kā arī slimnīcu vizītēm.

EBCOG eksāmens: https://ebcog.eu/exam/
EBCOG slimnīcu vizītes: https://ebcog.eu/visitation/

Dzemdes kakla priekšvēža slimību profilakse, diagnostika, ārstēšana un novērošana

 

Vadlīniju kopsavilkums

Vadlīniju pilns teksts

 

 

Congress of the European Society of Gynecology

Ar prieku paziņojam par gaidāmo Eiropas Ginekologu biedrības 16. kongresu, kas notiks Rīgā, Latvijā, 2025. gada martā.

Pasākums: Eiropas Ginekologu biedrības 16. kongress

Datums: 2025. gada 19.–22. marts

Atrašanās vieta: Rīga, Latvija

Papildus informācija un reģistrācija: ESG kongresa reģistrācija

 

ISUOG 2024

 

Šogad no 15. – 18. septembrim Budapeštā (Ungārija) norisināsies Pasaules ISUOG kongress.

Reģistrēšanās kongresam: https://www.isuog.org/events/isuog-world-congress-2024/registration.html

Vairāk informācijas par kongresu: https://www.isuog.org/events/isuog-world-congress-2024.html

 

 

Līdz 14.07. pieejama “Early bird” reģistrācija

 

DVT un plaušu emboloijas profilakse un ārstēšana

DVT un plaušu emboloijas profilakse un ārstēšana

 

https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/19_algoritms_dzvt_pate_profilakse_v1_shematiskak1.pdf